Każdy, kto spędza dużo czasu na pracy przy biurku powinien starannie przemyśleć dobór krzesła. Dobrej jakości krzesło obrotowe sprawia, że nawet wielogodzinna praca przy komputerze jest bardziej przyjemna i efektywna. Co więcej, profesjonalne krzesła biurowe są tak zaprojektowane, by pomagały zachowywać właściwą pozycję siedzenia, a dzięki temu można uniknąć wady postawy oraz uporczywego bólu pleców. Jak zatem wybrać najlepsze krzesło do pracy przy biurku? Oto kilka wskazówek.

Krzesło obrotowe – ergonomia i funkcjonalność

Dobre krzesła biurowe są tak wyprofilowane, by odwzorowywać naturalne ułożenie ludzkiego kręgosłupa, wygiętego na kształt litery „S”. Oparcie koniecznie musi być regulowane, bo tylko wtedy możliwe jest dostosowanie jego wysokości do swoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, krzesło obrotowe powinno zapewniać podparcie dla kręgosłupa w każdym momencie. To właśnie pochylanie się do przodu bez oparcia jest częstą przyczyną bólu pleców. Inną cechą, którą należy wziąć pod uwagę jest wysokość krzesła, a także opcja jej regulacji. Podczas siedzenia nogi powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a krzesło musi to umożliwiać nawet bardzo wysokim użytkownikom.

Nie bez znaczenia jest również obecność podłokietników. Powinny być na tyle szerokie, by bez problemu można było wygodnie oprzeć na nich ręce. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podparcie ramion ma ogromny wpływ na właściwą postawę całego ciała. Istotny jest także rozmiar siedziska, szczególnie w wypadku osób o dużej wadze. Musi być ono szerokie i komfortowe, jak też odpowiednio głębokie. Zbyt płaskie siedzisko może powodować szybsze zmęczenie mięśni. Najlepiej, gdy będzie również delikatnie wyprofilowane, lekko opadające na brzegach. Jeśli krawędź siedziska powoduje ucisk na uda, może to skutkować drętwieniem nóg, a także uniemożliwiać prawidłowy przepływ krwi. Przeglądając krzesła biurowe należy uwzględnić wszystkie te czynniki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dobrej jakości krzesło obrotowe powinno mieć solidny mechanizm, który jak najdłużej będzie sprawny. Najlepiej, jeśli posiada pięcioramienną podstawę typu krzyżak, która zapewni maksymalną stabilność. Jeśli chodzi o kółka, powinny być dostosowane do rodzaju powierzchni, na której będziemy używać krzesła. W innym razie mogłyby spowodować zarysowanie lub uszkodzenie podłogi. Spore znaczenie ma też materiał, z którego wykonano obicie. Dobry materiał będzie łatwy do utrzymania w czystości, a także przyjemny dla skóry. Szczególnie polecane są krzesła z wentylacją, na przykład z oparciami siateczkowymi. Świetnie sprawdzają się również tkaniny naturalne oraz skóra naturalna. Ostatecznie weźmy pod uwagę również względy estetyczne. Na rynku istnieje wiele modeli profesjonalnych krzeseł biurowych, które łączą w sobie wysoką jakość oraz efektowny design. Wybierajmy więc wygodne i ergonomiczne krzesła do pracy przy biurku, a nasz kręgosłup nam za to podziękuje!